Vranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_wDlaskuv statek_MaloskalskoZimni krajina na MaloskalskuVranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_w

Skalní města na Maloskalsku

Nejnavštěvovanějším skalními městy Českého ráje jsou Hruboskalské skalní město a Prachovské skály nedaleko Jičína. V oblasti Maloskalska se však také nacházejí, sice menší, ale ne méně zajímavá skalní městečka. 

Skalní bludiště Kalich - Chléviště a Besedické skály

Besedické skály se najdete jihovýchodně od Malé Skály. Jsou tvořeny dvěma skalními městy, Kalich a Chléviště. Ty jsou oblíbeným cílem turistů díky řadě vyhlídek, které nabízejí pohled na maloskalskou krajinu a její okolí. Za zmínku stojí Hořákova vyhlídka, ze které je krásný výhled až na Ještěd.

Z Malé Skály se sem dostanete po červené turistické stezce směrem na Besedice. Po ní dojdete k rozcestníku Pánovo pole, odkud budete pokračovat po žluté turistické trase přes skalní bludiště až k ukazateli Kalich – modlitebna. Odsud pak vede modrá turistická trasa k rozcestníku U tůňky, odkud se po zelené dostanete zpět na Malou Skálu nebo můžete pokračovat a cestu si prodloužit na zříceninu hradu Zbiroh.

Díky více turistickým cestám vedoucím kolem i skrz skalní oblast, můžete toto místo prochodit křížem krážem. Návštěvu skal ocení především děti, pro které bude skalní bludiště odměnou za namáhavý výstup z Malé Skály na kopec Sokol.

Zpáteční cesta

Pokud se nebudete chtít vracet stejnou cestou, můžete zvolit jednu ze tří variant návratu

1. přes Besedice a Suché skály po zelené a modré turistické značce

2. přes Vyhlídku Českých bratří po modré a zelené turistické značce

3. přes Zbirohy do Dolánek a po Greenway Jizera na koloběžkách, které si můžete půjčit v Kempu Dolánky, zpět na Malou Skálu.


Suché Skály

Tento ojedinělý hřeben pískovcových skal, připomínající dračí hřbet, tvoří charakteristickou siluetu krajiny Maloskalska. Jedná se o unikátní geomorfologický jev, kdy byla spodní deska pískovce vyzdvižena a pootočena do kolmé polohy. Od roku 2000 jsou Suché skály chráněny jako Národní přírodní památka. Jsou oblíbeným cílem zejména pro horolezce. Nachází se zde zhruba 20 věží, přičemž mezi neznámější patří Hlavní a Sokolí. Lezení je zde vhodné jak pro pokročilé horolezce, tak pro úplné začátečníky. Z našeho infocentra se na "Sušky" dostanete po červené značce směrem do centra Malé Skály k rozcestníku Malá Skála – kaplička. Odsud pak už pokračujte po modré turistické trase.

*Náš tip:
Projděte Suché skály až do Besedic a přidejte si k vašemu výletu Okruh dr. Edvarda Beneše v Besedických skalách. Navštivte vyhlídku "Na Suché skály", která nabízí nezapomenutelný pohled.

Suche_skaly_Cesky_raj


Vranovský Hřeben a Pantheon

Jednou z dominant Maloskalska je bez pochyby Vranovský hřeben, který patří mezi turisty nejnavštěvovanější místo této destinace. Vznikl nastejno se Suchými skalami, jako jeden geomorfologický útvar, ale později byl erozivní činností Jizery rozdělen. Na východním konci této dominanty stojí zřícenina hradu Vranov z 15. století, jehož součástí je novogotický Pantheon z roku 1826. Na hrad Vranov se dostanete po červené turistické značce. Při cestě nesmíte opomenout vyhlídku Zahrádka, ze které se naskýtá pohled na řeku Jizeru a údolí Malé Skály. Pokud budete pokračovat po červené stezce až na západní konec hřbetu, dorazíte ke zřícenině hradu Frýdštejn, známého například z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Přesná doba jeho vzniku není známá, odhaduje se však na druhou polovinu 14. století.


Drábovna

Nedaleko Malé Skály a vesnice Záborčí se nachází pozůstatky hrádku a krásné skalní městečko Drábovna, které je častým cílem nejen milovníků přírody, ale i historie. Některé skalní převisy a jeskyně tohoto skalního města byly osídleny již v mladší době kamenné. Ukázaly to pozůstatky zbraní, keramiky a nástrojů lidí, kteří sem pravděpodobně přicestovali za zvěří, která se zde honosně vyskytovala. Vrcholovou plošinu skalního města rozdělují divoké rokle, přičemž mezi nejznámější patří Vondrova rokle, Přední a Zadní kostel či Foukané díry. O poslední zmíněné koluje pověst, že pokud nebudete při návštěvě opatrní, můžete propadnout do hlubokých skalních puklin zafoukaných listím.


Klokočské skály

Nedaleko Malé Skály, směrem na jih, se nachází přírodní rezervace Klokočské skály. Mezi její hlavní dominanty patří největší pseudokrasová jeskyně Českého ráje, jeskyně Postojná, zvaná Amerika. Významná je i z archeologického hlediska. Našly se zde totiž pozůstatky lužické kultury z doby 12 až 9 tisíc let př. n. l.
V jihovýchodní části skal leží zřícenina hradu Rotštejn, založeného v polovině 13. století. Dodnes se zachovaly pozůstatky zdiva paláce, část chodby, studna a černé kuchyně. Za příznivého počasí je zpřístupněno poslední patro zříceniny, ze které je krásný výhled na Černou studnici, Kopaninu, zámek Hrubá skála a přilehlé skalní město či hrad Valdštejn.

Do Klokočských skal můžete dojít pěšky po modré (přes Suché Skály) nebo dojet do Turnova-Záholic a odtud jít po červené. Cestou po červené si můžete udělat odbočku na vyhlídku "Zdenčina skála".

Klokocske_skaly_pruchody Klokocske_skaly_Cesky_raj


Měsíční údolí

Tato turisty neprávem opomíjená lokalita se nachází na úpatí kopce Kozákov. Jedná se o geologicky velmi zajímavou oblast, kdy vulkanická činnost protlačila pískovcové desky na povrch, kde praskly a vytvořily útesy ve tvaru "V".  V údolí se nachází Babí a Kudrnáčova pec, výše na svahu se nalézá Drábovna s uměle vytesanou komorou. Do měsíčního údolí se dostanete z Malé Skály buď po modré tur. zn. a v Klokočí odbočíte na Kozákov nebo můžete zastavit autem v obci Vesec a po červené jít směrem na Kozákov (do měsíčního údolí nevede značená cesta, pouze polní/lesní cesta buď z obce Podhájí nebo odbočkou z červené nad Měsíčním údolím). 

Mesicni_udoli_Kozakov_Cesky_raj Mesicni_udoli_Kozakov_Cesky_raj_2

Otevírací doba infocentra

 

květen, září

so, ne 9:00 - 18:00

červen

pá - ne 9:00- 18:00

červenec - srpen

po - ne 9:00 - 18:00

Těšíme se na Vás!

 


Změny otevírací doby podle počasí nebo po telefonické domluvě.

Kde nás najdete

Novinky



adresa
Malá Skála, Labe 687, 468 22 Železný Brod

odpovědná osoba: Tomáš Koudelka
info@infocentrum-maloskalsko.cz

sledujte nás

obázek obázek
© 2024 SUNDISK s.r.o. Všechna práva vyhrazena