Vranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_wDlaskuv statek_MaloskalskoZimni krajina na MaloskalskuVranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_w

5 tipů na outdoorové výlety na Maloskalsku 

Hledáte tip na celodenní výlet? Půjčte si koloběžku v Dolánkách, dojeďte na Malou Skálu na Žlutou plovárnu, kde si půjčíte loď nebo raft a splujete zpět k autu v Dolánkách nebo na vlak domů. Po cestě, jak na koloběžce tak na lodi, neminete místa, kde se budete moci občerstvit.

S koloběžkou po Greenway Jizera

Maloskalská krajina láká svým terénem nejen zastánce pěší turistiky, ale i milovníky cyklistiky a in-line bruslení. Oblíbenou zábavou je pro turisty jízda na koloběžce, pro kterou je cyklotrasa Greenway Jizera přímo ideální. 

Při své návštěvě Maloskalska nezapomeňte zavítat na Žlutou plovárnu/SUNDISK family, největší půjčovnu koloběžek v Českém ráji. Využít zde můžete nabídku dospělých i dětských koloběžek. Na požádání tady dostanete i cyklistické helmy, abyste se při jízdě cítili maximálně bezpečně.

Díky spolupráci se Žlutou plovárnou si “kolobrndy“ můžete vyzvednout přímo v našem infocentru u centrálního parkoviště.

Žlutá plovárna půjčuje koloběžky i na svých dalších pobočkách při Greenway Jizera - v Galerce Líšný (obec Líšný) a v Kempu Dolánky. Dalším místem je Chata Kopanina, odkud můžete sjíždět na koloběžkách do malebného údolí Jizery.

1. Romantická projížďka z Dolánek na Žlutou plovárnu

Tato 8 kilometrů dlouhá trasa patří k nejoblíbenějším aktivitám na Maloskalsku. Vede po cyklotrase č. 17, nedávno zbudované části cyklostezky Greenway Jizera. Cesta vám zabere zhruba hodinu. Pokud však trasu absolvujete s dětmi, počítejte spíše s hodinou navíc.  

Z Dolánek se vydáte po asfaltovém povrchu do malebné vesničky Loužek, kde vás od údolí Rakousy dělí pouze železniční most. Odsud vás cyklostezka povede přes louky a pastviny se stády ovcí, koz a krav kolem Penzionu Křížky, kde se můžete občerstvit a posedět na prostorné zahradě s výhledem na řeku. Poté je to už jenom necelý kilometr a půl do centra Malé Skály. Zde doporučujeme zastávku u Boučkova statku s místní galerií. Odsud vám cesta na Žlutou plovárnu zabere pouze pár minut. 

Po odevzdání koloběžek se můžete občerstvit v našem bufetu a pokud vás touha poznávat ještě nepřešla, vyšlápněte kopec na Vranovský hřeben a vyhlídku Zahrádka, ze které se skýtá výhled na údolí Jizery a protilehlé Suché skály. 

2. Vítr ve vlasech aneb sjezdy z Kopaniny

Zapůjčení koloběžek je možné i na Chatě Kopanina. Odsud vede 7 možných tras, které vedou na Malou Skálu nebo do Dolánek u Turnova. Z Malé Skály se na Kopaninu můžete dostat po zelené turistické trase. Výšlap vám zabere přibližně hodinu a půl. Jedná se sice o tří kilometrový úsek, cesta má však stoupající charakter, takže je nutné počítat s časovou rezervou.  

Na lodi po Jizeře

Můžete si zvolit dvoumístnou nebo trojmístnou kánoi, raft či kajak. Pokud jste čtyřčlenná rodina a bojíte se, že se do kánoe nevejdete, nemějte strach. Do prodloužených trojmístných kánoí, lze přidat přídavnou sedačku a vejdete se všichni. 

3. Splouvání ze Žluté plovárny do Dolánek  

Díky své nenáročnosti se jedná o nejoblíbenější úsek, a to především pro rodiny s dětmi. Lodě je nejlepší vyzvednout v těchto časech 8:30-10:00 a 14:00-16:00. V hlavní sezóně doporučujeme rezervaci předem.

Trasa vám zabere 2-3 hodiny. Pokud jste zkušení vodáci, zvládnete to za kratší dobu. Na celém úseku je pouze jeden jez, a to přímo u Žluté plovárny. Jeho splutí zvládnou i začátečníci. Pokud se na splutí jezu necítíte, můžete svou plavbu začít pod ním. 

Po cestě se můžete občerstvit Křížkách nebo na Zrcadlové koze, která je už jenom 15 minut plavby od vaší cílové stanice, Kempu Dolánky.

Zpět můžete vlakem přímo z Dolánek nebo na koloběžkách.

Kombinace loď a koloběžka

Kombinované výlety tam na lodi, zpět na koloběžce nebo v obráceném pořadí, záleží odkud vyrážíte, patří k Top výletům v Českém ráji. Tady je info k těm nejčastějším, které využívají rodiny s dětmi kvůli jejich nenáročnosti.

4. S koloběžkou z Dolánek na Malou Skálu a zpět na lodi

V Dolánkách v sezóně snadněji zaparkujete, zkuste tedy začít zde a projet proti proudu Jizery po cyklostezce, která vede překrásným údolím. Až dorazíte na Žlutou plovárnu na Malé Skále, vyměníte koloběžky za kánoe a vracíte se zpět jako vodáci.  

5. Na lodi z Malé Skály do Dolánek a zpět na koloběžce 

Je-li vaším výchozím bodem Malá Skála, pak začněte rovnou tady. Přímo u nás v infocentru můžete provést rezervaci lodí i koloběžek z areálu Žlutá plovárna. Od nás to máte asi 5 minut chůze k půjčovně. Odsud vyplouváte směr Kemp Dolánky, kde odevzdáte loď a vracíte se zpět na koloběžkách.

Pokud chcete delší výlet, rádi vám se vším poradíme.

Rezervaci lodí i koloběžek můžete provést také sami online.

Užijte si krásné chvíle strávené na Maloskalsku!


rezervace

Otevírací doba infocentra

 

květen, září

so, ne 9:00 - 18:00

červen

pá - ne 9:00- 18:00

červenec - srpen

po - ne 9:00 - 18:00

Těšíme se na Vás!

 


Změny otevírací doby podle počasí nebo po telefonické domluvě.

Kde nás najdete

Novinkyadresa
Malá Skála, Labe 687, 468 22 Železný Brod

odpovědná osoba: Tomáš Koudelka
info@infocentrum-maloskalsko.cz

sledujte nás

obázek obázek
© 2024 SUNDISK s.r.o. Všechna práva vyhrazena