Vranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_wDlaskuv statek_MaloskalskoZimni krajina na MaloskalskuVranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_w

Turistika a nordic walking na Maloskalsku

Oblast Maloskalska je pro turistiku jako stvořená. Hustá síť turistických tras vedoucí na zajímavá místa, velké množství možností na jednodenní i vícedenní výlety jsou pozvánkou pro všechny pěší turisty objevující krásy naší země. 

Každý turista nám jistě dá za pravdu, že nejlépe poznáte kraj, když si jej projdete pěšky a ještě lépe s někým, kdo v daném místě vyrůstal a má jej takříkajíc v "malíku". 

Aby vám cesta lépe ubíhala, doporučujeme vyzkoušet si chůzi s holemi neboli Nordic Walking. 


Kam můžete vyrazit přímo z Malé Skály


Maloskalský lesní hřbitov

Zhruba jeden kilometr od našeho infocentra se nachází panský hřbitov klasicistního stylu. Byl založen roku 1813 tehdejším majitelem maloskalského zámku, Františkem Zachariášem Ršmischem, který zde byl i pochován. Jeho náhrobní kámen zdobí kamenný pomník se sochou Víry. Klidu zde našla i spisovatelka a maloskalská rodačka Jarmila Glazarová.

Kaple Sv. Vavřince

Zámeckou kapli nechal v roce 1869 postavit tehdejší majitel maloskalského panství Ludvík Oppenheimer. V roce 1996 byla památka kompletně zrekonstruována a okolí kaple bylo upraveno v park. Kaple je vyzdobena oltářem od akademického malíře Vladimíra Komárkakřížová cesta pochází od akademického malíře Josefa Jíryskleněný betlém od výtvarnice Mileny Baudysové. Kaple je dnes místem církevních obřadů, svateb i příležitostných koncertů.

Rozhledna Kopanina

Severně nad Malou Skálou na vrcholu Kopanina (657 m.n.m.) se tyčí stejnojmenná 18 metrů vysoká cihlová rozhledna. Od našeho infocentra se k ní dostanete po zelené turistické trase. Za příznivého počasí na vás z rozhledny čeká dechberoucí výhled na Český ráj, Krkonoše, Jizerské a Lužické hory. Zhruba 350 metrů od rozhledny se nachází původně myslivecká chata Kopanina, kde se můžete po výšlapu občerstvit.

*Náš tip:
Zarezervujte si koloběžky na Chatě Kopanina a užijte si sjezd na Malou Skálu nebo do Dolánek. 

Rozhledna na Kozákově

Kozákov je nejvyšší hora Českého ráje a nachází se v obci Radostná pod Kozákovem, dosahuje výšky 744 m n.m. Ještě ve třetihorách se jednalo o činnou sopku. V dutinách této melafyrové hory krystalizovala ložiska polodrahokamů a proto je ta to oblast známá jako naleziště drahých kamenů. Zdejší nálezy zdobí například svatováclavskou kapli v chrámu sv. Víta v Praze nebo kapli sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně. Na samém vrcholu Kozákova byla roku 1928 postavena Riegrova turistická chata. Později k ní byla dostavěna ocelová rozhledna, ze které je úžasný pohled na Český ráj. Kozákov je díky své poloze také oblíbeným místem pro paraglidisty. 

Rozhledna Dubecko

Tuto rozhlednu najdete v obci Mírová pod Kozákovem. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 m a nabízí výhled především na Kozákovský vrch, Trosky, na obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř.


Skalní města
Hrady a zámky

Otevírací doba infocentra

 

květen, září

so, ne 9:00 - 18:00

červen

pá - ne 9:00- 18:00

červenec - srpen

po - ne 9:00 - 18:00

Těšíme se na Vás!

 


Změny otevírací doby podle počasí nebo po telefonické domluvě.

Kde nás najdete

Novinky



adresa
Malá Skála, Labe 687, 468 22 Železný Brod

odpovědná osoba: Tomáš Koudelka
info@infocentrum-maloskalsko.cz

sledujte nás

obázek obázek
© 2024 SUNDISK s.r.o. Všechna práva vyhrazena