Vranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_wDlaskuv statek_MaloskalskoZimni krajina na MaloskalskuVranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_w

Turnov, srdce Českého ráje

Turnov leží v centru CHKO Český ráj a jeho historie je pestrá jako Český ráj samotný. Založení města se datuje do poloviny 13. století a je spjato s významným šlechtickým rodem Markvarticů. Od počátků svého vzniku se zde rozvíjela řemesla a obchod, také díky tomu, že městem procházela důležitá obchodní stezka. Město vzkvétalo a v 15. a 16. stol. zíkalo důležité právní a hospodářské výsady. 

Turnov_mesto

Město drahých kamenů a šperků

Město Turnov je známé především svou kamenářskou tradicí a výrobou šperků. Zájem o tento obor byl tak žádaný, že zde byla v roce 1884 založena, jako první ve střední Evropě, Odborná škola pro zpracování kovů a kamenů. Dnes nese jméno Střední uměleckoprůmyslová škola a k původním oborům přibylo ještě rytí kovů, odlévání kovů a v posledních letech hodně populární umělecké kovářství. SUPŠ nebo také turnováky nazývaná "špéra" se v roce 2001 ještě rozrostla o VOŠ. Ve škole se každoročně na konci školního roku pořádá prohlídka s prezentací aktuálních maturitních prací. 

Historii města, tradici řemesla a geologické poklady zdejšího kraje přehledně a zajímavě představuje Muzeum Českého ráje, které pravidelně pořádá tvůrčí dílny pro děti, vzdělávací programy pro veřejnost a také velmi oblíbené každoroční Staročeské trhy, na kterých nechybí bohatý kulturní a vzdělávací program.

Součástí muzea je Kamenářský dům. Jedná se o repliku městského roubeného domu z rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října, a slouží mimo jiné jako "živý" dům s ukázkou historických řemesel.

Za návštěvu také určitě stojí Židovská Synagoga, která byla před zničením a zapomenutím zachráněna téměř na poslední chvíli. V Sobotecké ulici, naproti vjezdu do proslulých Maškových zahrad, se nachází starý židovský hřbitov, který ale byl těžce poznamenán výstavbou silničního mostu.

Šperky s českými granáty proslavily Turnov po celém světě. Firma Granát Turnov již od roku 1953 vyrábí originální šperky s tradičním i moderním designem.

Co byste neměli vynechat:

  • Turistické informační centrum Turnov (Skálova 84, Turnov)
  • Granát Turnov - podniková prodejna (nám. Českého ráje 4, Turnov)
  • Muzeum Českého ráje (Skálova 71, Turnov)
  • Panorama café (Jiráskova 127)
  • Hvězdárna Turnov, (U tří svatých, Turnov)
  • Galerie B&B art (Žižkova 544)
  • Kostel sv. Jana Křtitele - nejstarší stavba na Turnovsku (Turnov, Nudvojovice)
  • Kostel narození Panny Marie - patří mezi největší novogotické chrámové stavby střední Evropy
  • Zámek Hrubý Rohozec a Zámecká naučná stezka Turnov - Hrubý Rohozec

Otevírací doba infocentra

 

květen, září

so, ne 9:00 - 18:00

červen

pá - ne 9:00- 18:00

červenec - srpen

po - ne 9:00 - 18:00

Těšíme se na Vás!

 


Změny otevírací doby podle počasí nebo po telefonické domluvě.

Kde nás najdete

Novinkyadresa
Malá Skála, Labe 687, 468 22 Železný Brod

odpovědná osoba: Tomáš Koudelka
info@infocentrum-maloskalsko.cz

sledujte nás

obázek obázek
© 2024 SUNDISK s.r.o. Všechna práva vyhrazena