Vranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_wDlaskuv statek_MaloskalskoZimni krajina na MaloskalskuVranov_MaloskalskoJizera_Zluta Plovárna_Mala SkalaHP_infocentrum_maloskalsko_w

Dolánky u Turnova - oblíbený výletní cíl

Jednou ze 13 částí města Turnov jsou Dolánky u Turnova. Nacházejí se na úpatí kopce Oběšenec, a jsou pomyslnou "branou" do oblasti středního pojizeří.V Dolánkách je také jedno z nástupních míst na cyklostezku Greenway Jizera.

Dlaskuv_statek Bistro_Dolanky_Sundisk

Lidová architektura v Dolánkách

V Dolánkách je nejznámější stavbou Dlaskův statek, který je typickou ukázkou lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Vedle statku stojí špýchar, který sem byl v 20. století přenesen z nedalekého Malého Rohozce, kde mu hrozilo zničení. Nedaleko Dlaskova statku se nachází nově rekonstruovaný Abelův mlýn, který se proměnil z téměř ruiny na příjemnou restauraci s regionální kuchyní.

Koupání v Jizeře

Pro turnovské obyvatele i pro turisty jsou Dolánky velmi oblíbeným místem díky možnosti přírodního koupání. Ještě na konci 20. století se tady koupalo i v bazénech tehdejšího městského koupaliště. Dnes tu po něm zůstala pouze travnatá plocha s malým bazénem pro děti a menší dětské hřiště s kovovými prolézačkami. Do budoucna je tady plánováno vybudování přírodního koupacího biotopu s jezírkem pro plavce, brouzdalištěm a čistící částí s vodními rostlinami. 

Dnešní návštěvníci Dolánek u Turnova využívají přírodní koupání v Jizeře v okolí doláneckého jezu a tráví zde příjemné chvíle na plážích i slunečných loukách. Prostor nad jezem využívají hlavně zkušenější plavci a je zde i místo pro vynášení lodí na břeh pro ty, kteří připluli po řece od Malé Skály. 

Zázemí kempu v Dolánkách se službami pro širokou veřejnost

Na pravém břehu řeky je Kemp Dolánky. Ten, kromě možnosti kempování, nabízí služby infocentra, občerstvení pro návštěvníky Greenway Jizera a spoustu dalších služeb. Každoročně se tady koná multižánrový hudební festival - Festival Dolánky.

Služby Kempu Dolánky:

  • centrální parkoviště
  • bistro Dolánky
  • WC + sprchy
  • půjčovna lodí, koloběžek a sportovního vybavení.
  • letní víkendové koncerty

Pujcovna_kolobezek_Dolanky_Sundisk Jez_Jizery_Dolanky

Otevírací doba infocentra

 

květen, září

so, ne 9:00 - 18:00

červen

pá - ne 9:00- 18:00

červenec - srpen

po - ne 9:00 - 18:00

Těšíme se na Vás!

 


Změny otevírací doby podle počasí nebo po telefonické domluvě.

Kde nás najdete

Novinkyadresa
Malá Skála, Labe 687, 468 22 Železný Brod

odpovědná osoba: Tomáš Koudelka
info@infocentrum-maloskalsko.cz

sledujte nás

obázek obázek
© 2024 SUNDISK s.r.o. Všechna práva vyhrazena