Skalní města

Český ráje je skalami a skalními městy doslova poset. Nejnavštěvovanějším skalním městem je Hruboskalské skalní město a Prachovské skály nedaleko Jičína. V oblasti maloskalska se však také nacházejí, sice menší, ale ne méně zajímavá skalní městečka. 

Skalní bludiště Kalich - Chléviště a Besedické skály

Z Malé Skály se do něj dostanete po červené turistické značce. (směrem na Sokol a Besedice) Na rozcestníku cest Pánovo pole se vydáte po žluté turistické značce skrz skalní bludiště přes četné vyhlídky do údolí, až ke Kalichu - motlitebně. Díky více turistickým cestám vedoucím kolem i skrz skalní oblast, můžete toto místo prochodit křížem krážem. Návštěvu skal ocení především děti, pro které bude skalní bludiště odměnou za namahavý výstup z Malé Skály na kopec Sokol.
Zpáteční cesta: pokud se nebudete chtít vracet stejnou cestou, můžete zvolit jednu ze tří variant návratu

1. přes Besedice a Suché skály po zelené a modré turistické značce

2. přes Vyhlídku Českých bratří po modré a zelené turistické značce

3. přes Zbirohy do Dolánek a po Greenway Jizera na koloběžkách zpět na Malou Skálu


Suché Skály

Tento jedinečný hřeben pískovcových skal patří k jedné z dominant Malé Skály. Jedná se o unikátní geomorfologický jev, kdy byla spodní deska pískovce vyzdvižena a pootočena do kolmé polohy. Od roku 2000 jsou suché skály chráněny jako Národní přírodní památka. Mezi horolezci patří mezi oblíbené destinace. Z Malé Skály se na "sušky" dostanete po modré turistické značce. Krásný výhled na Suché Skály je z protějšího kopce Sokola, z vyhlídky nazvané příznačně "na Suché Skály", kam se dostanete například z Besedic po žluté TZ.


Vranovský Hřeben a Pantheon

Druhá dominanta Malé Skály patří pravidelně k turisty nejnavštěvovanějším místům Malé Skály. Tento hřeben, který je pokračováním hřebene Suchých Skal, ukrývá ve výšinách zbytky kamenného hradu Vranov z počátku 15. století a turisté přijíždějící od Turnova si zajisté všimnou i malého novogotického letohrádku Pantheon vybudovaném roku 1826. Na Pantheon a vyhlíku Zahrádka, která se tyčí nad vodní hladinou Jizery, se dostanete po červené turistické značce, která vede podél celého hřebene až k hradu Frýdštejn.


Drábovna

Vysoko na kopci, na pravém břehu Jizery mezi obcemi Dolánky a Malá Skála, ukrytá v lesích, nachází se další skalní oblast - Drábovna. V lesích ukryté drobné skalky vytvořily také jedinečné mini skalní městečko s několika jeskyněmi a vyhlídkami na údolí Jizery, obec Záborčí a na protějším břehu vystupující vyhlídky skalního bludiště Kalich - Chléviště. Této skalní oblasti dal název další středověký skalní hrádek, jehož stopy lze pozorovat už jen v podobě vytesaných jeskyní a zádlabů pro dřevěné trámy. Na Drábovnu se dostanete z Malé Skály po modré značce přes obec Záborčí nebo po červené turistické značce vedoucí z Malé Skály přes Frýdštejn a Voděrady do Dolánek.


Klokočské skály

Klokočské skály jsou známé především díky své čelní masivní soustavě skal, vystupující z terénu mezi obcemi Klokočí a Rohliny, z nichž je překrásný výhled na Kozákov, Hamštejnský hřeben, Besedice a Ještěd. Hlouběji v lesích se nachází velké množství skal a souskalí s jeskyněmi, tajemná a opuštěná údolí, která jsou stále často vyhledávaná trampy, zejména pro svou opuštěnost, tajemnost a klid. Na okraji Klokočských skal se nalézá zřícenina skalního hradu Rotštejn. Vydáte-li se po žluté značce od Klokočských průchodů, dojdete k jeskyni Postojna, která je známá především svým pravěkým osídlením.

Do Klokočských skal můžete dojít pěšky po modré (přes Suché Skály) nebo dojet do Turnova-Záholic a odtud jít po červené. Cestou po červené si můžete udělat odbočku na vyhlídku "Zdenčina skála".


Měsíční údolí

Tato turisty neprávem opomíjená lokalita se nachází na úpatí kopce Kozákov. Jedná se o geologicky velmi zajímavou oblast, kdy vulkanická činnost protlačila pískovcové desky na povrch, kde praskly a vytvořily útesy ve tvaru "V".  V údolí se nachází Babí a Kudrnáčova pec, výše na svahu se nalézá Drábovna s uměle vytesanou komorou. Do měsíčního údolí se dostanete z Malé Skály buď po modré tur. zn. a v Klokočí odbočíte na Kozákov nebo můžete zastavit autem v obci Vesec a po červené jít směrem na Kozákov (do měsíčního údolí nevede značená cesta, pouze polní/lesní cesta buď z obce Podhájí nebo odbočkou z červené nad Měsíčním údolím). 

Novinky

+420 485 100 500 Naše provozovny:

Provozovatel

Sundisk s.r.o.

Sportovní a kulturní produkce Firemní akce (outdoor,teambuilding) Event marketing

Všechny naše provozovny: