Dolánky u Turnova

Dolánky jsou malá obec, spadající pod město Turnov, které se proslavilo především kamenářskou výrobou. Nacházejí se na úpatí kopce Oběšenec, a jsou pomyslnou "branou" do oblasti středního pojizeří.

Dlaskův statekV Dolánkách je nejznámější stavbou Dlaskův statek, který je typickou ukázkou lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Vedle statku stojí špýchar, který sem byl v 20. století přenesen z nedalekého Malého Rohozce, kde mu hrozilo zničení. Nedaleko Dlaskova statku se nachází nově rekonstruovaný Abelův mlýn, který se proměnil z téměř ruiny na příjemnou a vyhlášenou restauraci s kvalitními a regionálními potravinami.

Dolánky jsou pro turnováky a obyvatele přilehlých vesnic vyhlášené hlavně díky přírodnímu koupání v řece Jizeře. V Dolánkách se přitom ještě na konci 20. století koupalo i v bazénech. Fungovalo zde totiž známé městské koupaliště, které je ale bohužel dnes zavezeno a místo dvou velkých plaveckých bazénů je zde jen travnatá plocha.

Zachován zůstal pouze malý bazén pro děti a malé dětské hřiště s kovovými prolézačkami. Přírodní koupání v Jizeře, kolem doláneckého jezu, bylo v nedávných letech ještě upraveno a kolem břehů pod jezem vznikly pláže a slunečné louky.

Ábelův mlýn kamenný jez s propustí do náhonu gumový jez s prostorem pro výstup s lodí

Prostor nad jezem využívají hlavně plavci a je zde i místo pro vynášení lodiček na břeh. Na pravém břehu u gumového jezu se také nachází nově zbudovaný Kemp Dolánky, který kromě ubytování a velkého parkoviště nabízí ještě půjčovnu koloběžek, bruslí, šlapacích motokár, ale i lodí. V Dolánkách je jedno z nástupních míst na cyklostezku Greenway Jizera.

Najdete zde:

Novinky

+420 485 100 500 Naše provozovny:

Provozovatel

Sundisk s.r.o.

Sportovní a kulturní produkce Firemní akce (outdoor,teambuilding) Event marketing

Všechny naše provozovny: