Turnov

Historie města Turnova je pestrá jako region Český ráj samotný. Jeho založení se datuje do poloviny 13. století a je spjat s významným šlechtickým rodem Markvarticů. Od počátků svého vzniku se zde rozvíjela řemesla a obchod, také díky tomu, že městem procházela důležitá obchodní stezka. Město vzkvétalo a v 15. a 16. stol. zíkalo důležité právní a hospodářské výsady. 

Město Turnov je známé především svou kamenářskou tradicí a výrobou šperků. Jejich výroba a především zájem o tento obor byl tak žádaný, že zde byla založena roku 1884 Odborná škola pro zpracování kovů a kamenů. Dnes nese jméno Střední uměleckoprůmyslová škola a k původním oborům přibylo ještě rytí kovů, odlévání kovů a v posledních letech hodně populární umělecké kovářství. SUPŠ nebo také turnováky nazývaná "špéra" se v roce 2001 ještě rozrostla o VOŠ. Ve škole se každoročně na konci školního roku pořádá prohlídka s prezentací aktuálních maturitních prací. 

Historii města, tradici řemesla a geologické poklady zdejšího kraje přehledně a zajímavě představuje Muzeum Českého ráje, které pravidelně pořádá tvůrčí dílny pro děti, vzdělávací programy pro veřejnost a také velmi oblíbené každoroční Staročeské trhy na kterých nechybí bohatý kulturní a vzdělávací program.

Součástí muzea je Kamenářský dům. Jedná se o repliku městského roubeného domu z rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října, a slouží mimo jiné jako "živý" dům s ukázkou historických řemesel. Za návštěvu také určitě stojí Židovská Synagoga, která byla před zničením a zapomenutím zachráněna téměř na poslední chvíli. V Sobotecké ulici, naproti vjezdu do proslulých Maškových zahrad, se nachází starý židovský hřbitov, který ale byl těžce poznamenán výstavbou silničního mostu.

Proslulost města je také ve výrobě granátových šperků. Granát Turnov již od roku 1953 produkuje šperky světové kvality. Originální šperky s moderním i tradičním designem nacházejí své uplatnění nejen doma, ale v celém světě.

Najdete zde:

Novinky

+420 485 100 500 Naše provozovny:

Provozovatel

Sundisk s.r.o.

Sportovní a kulturní produkce Firemní akce (outdoor,teambuilding) Event marketing

Všechny naše provozovny: